Off White Blog
Grand Prix F1, Soči: Mercedes AMG-ov Valtteri Bottas slavi prvu pobjedu na trofeju

Travanj 1, 2024

Slika ljubaznost Fédération Internationale de l'Automobile

Lijepo odmaralište Soči bilo je domaćin četvrtog kruga Grand Prixa Formule 1 i kakva je to bila zvjezdana utrka! Valtteri Bottas osvojio je svoju prvu Grand Prix na pozadini ruskog mjesta ljetovališta, smještenog na obali Crnog mora. Bottas je uspio zadržati mirnoću, čak i pod ogromnim pritiskom četverostrukog svjetskog prvaka Sebastijana Vettela, da bi svoju srebrnu strelicu s brojem 77 doveo do pobjede.

Vettel, koji je često aktivniji od ostalih vozača u puštanju svojih mišljenja na timski radio tijekom utrke, čuo se kako se žalio na kašnjenje Felipea Masse u puštanju ga u pretposljednji krug Grand Prixa Rusije, aludirajući na činjenicu da bi to moglo biti učinili su bivšeg manje konkurentnim u nadmetanju Bottasa. Massa je kasnije stručno - iako sarkastično - bavio Vettelovim komentarima dodajući da je bio istinski sretan zbog svog bivšeg suigrača Bottasa.

Valtteri je, međutim, definitivno bio čovjek sata i pokazao je ogroman potencijal postajući pravi izazivač Lewisa Hamiltona i Ferrarijevih Sebastijana Vettela i Kimija Raikkonena.

Noć je nesumnjivo donijela veliki povod za slavlje među finskim ljubiteljima trkačkih utrka, jer je prvi put u dugo vremena na postolju bio ne jedan, već dva Finca. Bila je to dugoočekivana pobjeda, koja je sigurno mnogim fanovima ostavila razlog za slavlje. "Ledeni čovjek" koji je stigao na treće mjesto, rekao je da je "vrlo sretan" zbog svog sunarodnjaka i da se raduje sezoni.

Lewis Hamilton pokazao je svoju zreliju i nježnije strane čestitajući Bottasima na gotovo svim platformama, od kamere do društvenih medija, odražavajući koliko je Hamilton stigao u utrkama. Bilo je to zaista fantastično sportsko djelo Britanca, sve dok je zauzeo četvrto mjesto na bradi.

Utrka je započela u dramatičnom stilu, a Fernando Alonso uzrokovao je dodatni krug, nakon što nije uspio provesti svoj McLaren na Hondi kroz početni krug formacije. Za one znatiželjne, sada je četiri za četvorku u tome što nije završio niti jednu utrku u sezoni 2017. godine. Nije ni čudo što je odlučio potražiti svoju trostruku krunu, preskačući Grand Prix Monaco da bi se natjecao u Indy 500. Bilo bi zaista impresivno ako Jenson Button uspije dovršiti utrku u istom automobilu kad se popunjava za Alonso u Monaku.

Valtteri Bottas slavi svoju pobjedu. Slika ljubaznost Fédération Internationale de l'Automobile

Negdje drugdje tijekom utrke, ruski predsjednik Vladimir Putin stigao je tijekom trke u 52. krugu od 52 kruga i srdačno su ga dočekali g. Chase Carey i g. Bernie Ecclestone. Kasnije su trojica muškaraca viđeni u sobi za hlađenje vozača s finišerima postolja gdje su podijelili razgovor. Predsjednik Putin je putem svog tumača ponosno izjavio da su Formula 1 i njezina navijačka baza značajno porasli u Rusiji i da su svi hoteli u Sočiju potpuno rezervirani. Dobar završetak odličnog vikend utrka.

Još jedna velika vijest iz Sočija je da će se velika nagrada Singapura nastaviti prema 2017. godini. S obzirom da je Malezija potvrdila da odustaje na kraju ove sezone, to bi moglo raditi samo u korist Republike kako u pogledu prodaje karata tako i Gledanost. Singapur je domaćin jedne od najljepših utrka u kalendaru pod noćnim nebom, a gospodin Ecclestone nazivan je "krunskim draguljem".