Napoleonova kosa prodaje se na aukciji za 13 tisuća dolara

Travanj 27, 2024

Brada odsječena kosa s glave bivšeg francuskog cara Napoleona Bonapartea ubrzo nakon njegove smrti prodana je za 13.000 američkih dolara na aukciji na Novom Zelandu.

Bravu je kupio neimenovani kolekcionar u Londonu, prema Hamish Coney, direktoru aukcijskih kuća Art + Object.

Kosa, u usko zaobljenom krugu, odrezana je ujutro nakon Napoleonove smrti na atlantskom otoku Svete Helene 1821. godine.

Ponuditelji iz Novog Zelanda, Litve, Londona, Hong Konga, Sjedinjenih Država i Francuske viđali su se za kosu i oko 40 drugih predmeta povezanih s Napoleonom koji su na aukcijskoj aukciji prodali ukupno gotovo 100.000 američkih dolara.

Zbirku su prodali potomci Denzila Ibbetsona, britanskog vojnog časnika i umjetnika koji je služio na Svetoj Heleni, gdje su Napoleona Britanci držali od 1815. do njegove smrti 1821. u dobi od 51 godine.

Ibbetsonov dnevnik, koji se prodavao za 6.600 američkih dolara, opisivao je razgovore s Napoleonom, koji je i dalje podupro ambicije za invazijom na Britaniju, unatoč njegovom porazu u bitki kod Waterlooa 1815. godine.

"Ono što me iznenadilo je to što je dnevnik išao puno manje nego što sam mislio, ali pramenovi kose otišli su puno više nego što sam mislio", rekao je Coney za novine Dominion Post.

Zbirka, koja je dugi niz godina bila zatvorena u kovčegu, sadržavala je oko 25 slika akvarela ili olovke Ibbetson-a od Napoleona i prizore iz Svete Helene.

Litografija i slika akvarela Napoleona na njegovom smrtnom krevetu postigla je najvišu ponudu na aukciji od 14.600 dolara.

Zbirku je na Novi Zeland donio 1864. Ibbetson-ov sin i bio je čuvan u obitelji do aukcije.

Izvor: AFP

NYSTV - Nostradamus Prophet of the Illuminati - David Carrico and the Midnight Ride - Multi Language (Travanj 2024).

Vezani Članci